top of page

Moje skúsenosti s VFFOTO Filtrami

Updated: Oct 12, 2021


Fotografické filtre sú neoddeliteľnou súčasťou môjho fotobatohu a pri mojej nedávnej ceste na Seychely dostali poriadne zabrať. Prekrásne západy slnka a tyrkysové pláže lemované palmami ma prilákali na tieto tropické ostrovy v Indickom oceáne už v poradí tretí rok.


V tomto príspevku by som chcela stručne priblížiť moje skúsenosti s VFFOTO filtrami v praxi s niekoľkými ilustračnými fotografiami.

Filtre dokážu malé zázraky

Na rozdiel od mnohých fotografov, ja neodmietam vytiahnuť fotoaparát cez poludnie, hlavne pokiaľ ide o zachytenie úžasnej tyrkysovej farby mora. Cez deň prichádzajú na rad silné šedé filtre ND (Neutral Density), cez ktoré zvyčajne nie je nič vidieť alebo len veľmi málo. Takýmito filtrami v mojom batohu sú ND64x a ND2000x. Dokážu vyhladiť morskú hladinu, rozmazať nechcené morské riasy a zázračne "odstrániť" ľudí z fotografie. Polarizačný filter nasýti farby, zvýrazní na oblohe mraky, uberie odlesky z vodnej hladiny a odstráni namodralý vzdušný opar. Účinok polarizačného filtra nejde nahradiť dodatočne v počítači.


Nasledovná fotografia vznikla okolo jednej hodiny popoludní s použitím polarizačného a silného šedého filtra ND 2000x. V ten deň fúkal vietor, vďaka čomu postačilo len 60 sekúnd na zachytenie pohybu oblakov a zároveň sa rozmazali riasy vo vode. Polarizačný filter zvýraznil farby a oblohu.


Fotografovanie týmito silnými šedými filtrami ma svoje špecifiká. Či už samostatne alebo v kombinácii polarizačným filtrom, treba najprv zvoliť kompozíciu, správne zaostriť a až potom nasadiť šedý filter. Pokiaľ použijete aj polarizačný filter, najprv nastavte ten, až potom nasaďte šedý neutrálny filter opatrne, aby sa polarizačný filter neotočil. Zapamätajte si hodnoty nastavenia pred nasadením tmavého ND filtra. Pokiaľ matematika nebola v škole ani vašim obľúbeným predmetom, doporučujem stiahnuť si aplikáciu ND filter kalkulátor od VFFOTO, ktorá príde vhod pri kalkulácii správneho expozičného času s neutrálnymi šedými filtrami.


Táto fotografia vznikla na jednej z najfotografovanejších pláží sveta Anse Source d'Argent okolo druhej hodiny popoludní. 30 sekundový záber stačil na to, aby sa more krásne vyhladilo a zároveň zázračne "zmizli" ľudia kúpajuci sa v mori.


Efekt polarizačného filtra sa najviac prejaví vtedy, keď je objektív nasmerovaný kolmo k Slnku na 90 stupňov - to znamená, že Slnko je od Vás vpravo, vľavo alebo nad Vašou hlavou.


Nafotiť dynamiku vody so zachovaním štruktúry vĺn na kratšie časy, v tomto prípade 1/4s, je možný použitím polarizačného a slabšieho šedého filtra. Pri podobných scénach doporučujem experimentovať s rôznymi expozičnými časmi a filtrami, pohyb vĺn je často nevyspytateľný a výsledok môže príjemne prekvapiť. Túto scénu ako aj ďalšie "plážovky" som fotila priamo z mora, občas som stála vo vode až po pás. V tomto prípade je stabilný statív nutnosťou a môže sa hodiť i vodotesná taška na prenos filtrov a fototechniky.

Polarizačný filter pri vhodnom natočení dokáže krásne zvýrazniť dúhu.


Romantické západy slnka boli sami o sebe veľmi fotogenické, avšak s použitím neutrálnych šedých ND filtrov získali éterický nádych.



Nasledovná panoramatická fotografia je zložená z piatich snímkov, každý s použitím šedého ND64x filtra s expozičným časom 25 sekúnd. Polarizačný filter nie je vhodný na fotenie panorám, keďže môžu vznikať nepekné prechody na oblohe.


Staré mólo na pláži bolo skvelým objektom na dlhú expozíciu piatich minút s použitím silného šedého ND filtra. Dlhý expozičný čas zachytil voľným okom nepostrehnuteľný pohyb mrakov na oblohe po západe slnka.

Filtre sú skvelé aj na minimalistické zábery teleobjektívom.


Na záver

Moje skúsenosti s filtrami VFFOTO sú vynikajúce i keď sa fotografovanie nezaobišlo bez drobných nehôd.


Čo sa týka použitia dvoch skrutkovacích filtrov naraz, stalo sa, že sa do seba "zahryzli" - mohlo to byt spôsobené nadmerným utiahnutím, zrnkom piesku alebo aj morskou vodou. Našťastie VFFOTO ponúka v sortimente šikovné nástroje - ceruzku na mazanie závitov a klieštinu na povoľovanie filtrov. Nezaberú veľa miesta v batohu a pomôžu aj v prípade, ak nosíte filtre naskrutkované na seba kvôli šetreniu miesta.


Filtre mi pri mojej nešikovnosti občas vypadli z rúk do piesku alebo pristáli priamo vo vode, boli v neustálom nasadení a vôbec som ich nešetrila. Napriek všetkým adrenalínovým situáciám vyviazli vo veľmi dobrom stave a obstáli na jedničku. Menej šťastia mali kovové krabičky na filtre, ktoré sa pri nečakaných vlnách namočili a zhrdzaveli. VFFOTO však myslí na darebákov, ako som ja a pilne pracuje na vylepšenom dizajne krabičky, ktorá bude odolnejšia v podobných neľútostných podmienkach.


Moja rodinka filtrov okrem spomínaných CPL, ND64x a ND2000x sa nedávno rozšírila o ďalšie kúsky, za ktoré som veľmi vďačná VFFOTO. Teším sa, až ich vyskúšam v teréne a rada sa znova podelím o skúsenosti s nimi!


Celý sortiment VFFOTO filtrov nájdete na https://www.vffoto.com/sk


Pre viac informácií o mojej plánovanej Fotoceste na Seychely kliknite na https://www.epicbyerika.com/phototours


694 views0 comments

Comments


bottom of page